Item # 816-214, Mastercut 33/4 in Dia, 2 1/4 in CH, 5 in OAL, 3/4 in Shank, Flute Downcut Spiral Chipbreaker Finisher, Endmill
$354.94
Thank you for shopping with us!
| SPECIFICATIONS | |
| Diameter | 3/4 in |
|---|---|
| Cut Height, Length, or Width | 2 1/4 in |
| End Pt Type | Endmill |
| Flute Geometry | Downcut |
| Flute | 3 |
| Helix Angle | 30 deg |
| Overall Length | 5 in |
| Shank | 3/4 in |
| Manufacturer | Mastercut |
