Item # 24616, Century 1/4 in, 3 1/8 in OAL Impact Pro Black Oxide Drill Bit
$10.99
Thank you for shopping with us!
Use with Cutting Oil when drilling metal.
- Impact Pro Black Oxide Drill Bit made from premium M2 steel to withstand heat and wear under rigorous drilling applications
- Single-piece fully ground construction lasts 6 times longer than two-piece constructed drill bits
- Designed for use in soft metal, mild steel, wood, plastic, and PVC
- No center punch needed; Century's 135 deg quick-cut points are self-centering and penetrate faster with less pressure and will not 'walk' or 'wander' at the starting surface
- 1/4 in quick-change shank fits all quick-change adapters and cordless impact tools
Use with Cutting Oil when drilling metal.
| SPECIFICATIONS | |
| Manufacturer | Century Drill & Tool |
|---|---|
| Part Desc | Impact Pro Drill Bit |
| Size | 1/4 in |
| Overall Length | 3 1/8 in |
| Shank | 1/4 in quick-change |
| Tip/Point | 135 deg quick-cut point |
| Includes | -- |
| Pack Quantity | 1 |
You may also like…
-

Item #22915, Century 15-Piece 135 deg Brite Drill Bit Set – Metal Index
$64.99
-

Item #24504, Century 1/16 in, 1 7/8 in OAL, 135 deg Black Oxide Drill Bits – 12 Pro Pack
$18.99
-

Item #64113, Century Cutting Oil
$5.99
-

Item #25121, Century 21/64 in, 4 5/8 in OAL, 135 Deg Charger Drill Bits -3 Pro Pack
$25.99
-

Item #11201, Century #1, 3 7/8 OAL, 118 deg Wire Gauge Drill Bits – 3 Pro Pack
$14.99















