Item # 76864, Century 6 in, Coarse, Crimped, 1/2 in / 5/8 in Arbor Bench Grinder Wire Wheel - Wide Face
$21.99
Thank you for shopping with us!
Century's Bench Grinder Wire Wheel is made from heat treated steel wire for cleaning in crevices and contours. 1/4" quick change shank.
Bench grinder wire wheel used for cleaning, threading, parts, tubing, garden tools, shop tools and other metal parts. Clean carbon deposits from engine components. Universal arbor fits all standard bench grinders.
| SPECIFICATIONS | |
| Manufacturer | Century Drill & Tool |
|---|---|
| Part Desc | Bench Grinder Wire Wheel - Wide Face |
| Diameter | 0.0118 in Wire Diameter |
| Hex Shank | -- |
| Arbor | 1/2 in / 5/8 in |
| RPM | 6,000 Safe Max Speed |
| Size | 6 in |
| Type | Crimped |
| Wire | Coarse |
| Pack Quantity | 1 |
You may also like…
-

Item #08411, Century 1 1/2 in Dia, 1/4 in Thick, 3/8 in Arbor Type 1A (Metal Grinding) – 3-Pack
$7.99
-

Item #75520, Century 4 1/2 in Dia, .045 in Thick, 7/8 in Arbor Type 1A (Thin Masonry Cutting)
$3.99
-

Item #75592, Century Type 27 (Metal) 9″ Dia, 1/4″ Thick, 5/8 in – 11 Arbor Depressed Center Grinding Wheel
$13.49
-

Item #75524, Century 5 in Dia, .045 in Thick, 7/8 in Arbor Type 1A (Thin Metal Cutting)
$3.99
-

Item #08303, Century 3 in Dia, .035 in Thick, 1/4 in Arbor Type 1A (Thin Metal Cutting)
$2.99








