Item # 76411, Century 2 in, Coarse, Crimped, 1/4 in Shank Drill Radial Wire Brush
$5.49
Thank you for shopping with us!
Century's Drill Radial Wire Brush is made from heat treated steel wire for cleaning in crevices and contours. 1/4" quick change shank.
Wire brushes are used to remove rust, paint, and weld spatter on all types of metal parts or surfaces. Debur and clean the inside and outside of pipes, valves, and other fittings. Perfect for cleaning engine heads and components.
| SPECIFICATIONS | |
| Manufacturer | Century Drill & Tool |
|---|---|
| Part Desc | Drill Radial Wire Brush |
| Diameter | 0.0118 in Wire Diameter |
| Hex Shank | 1/4 in quick change |
| Arbor | -- |
| RPM | 4,500 Safe Max Speed |
| Size | 2 in |
| Type | Crimped |
| Wire | Coarse |
| Pack Quantity | 1 |
You may also like…
-

Item #75520, Century 4 1/2 in Dia, .045 in Thick, 7/8 in Arbor Type 1A (Thin Masonry Cutting)
$3.99
-

Item #08303, Century 3 in Dia, .035 in Thick, 1/4 in Arbor Type 1A (Thin Metal Cutting)
$2.99
-

Item #75592, Century Type 27 (Metal) 9″ Dia, 1/4″ Thick, 5/8 in – 11 Arbor Depressed Center Grinding Wheel
$13.49
-

Item #75524, Century 5 in Dia, .045 in Thick, 7/8 in Arbor Type 1A (Thin Metal Cutting)
$3.99
-

Item #08411, Century 1 1/2 in Dia, 1/4 in Thick, 3/8 in Arbor Type 1A (Metal Grinding) – 3-Pack
$7.99






