Item # 08305, Century 3 in Dia, 1/16 in Thick, 1/4 in Arbor Type 1A (Thin Metal Cutting)
$2.99
Thank you for shopping with us!
Century's Cutting Wheels - Type 1A Thin Metal Cutting - feature an aluminum oxide grit and premium resin bond for professional results. Extra thin thickness for fast clean cuts in all ferrous metals and stainless steel. Double fiberglass reinforced for safety and increased durability.
Century's Cutting Wheels - Type 1A Thin Metal Cutting - feature an aluminum oxide grit and premium resin bond for professional results. Extra thin thickness for fast clean cuts in all ferrous metals and stainless steel. Double fiberglass reinforced for safety and increased durability.
| SPECIFICATIONS | |
| Manufacturer | Century Drill & Tool |
|---|---|
| Part Desc | Type 1A (Thin Metal Cutting) |
| Application | Metal Cutting |
| Diameter | 3 in |
| Arbor | 1/4 in |
| Thickness | 1/16 in |
| RPM | 25,000 Safe Max Speed |
| Style | A36T |
| Pack Quantity | 1 |
You may also like…
-

Item #75587, Century 4 1/2 in Dia, 40 Grit, 5/8 in – 11 Arbor Type 27 Zirconia Flap Disc
$13.49
-

Item #75000, Century 4 1/2 in Dia, 24 Grit, 7/8 in Arbor Resin Fiber Disc – 3 Pack
$6.99
-

Item #77195, Century 7 in, 5/8 in – 11 Arbor Backing Pad
$28.99
-

Item #75574, Century Type 27 (Metal) 7″ Dia, 1/4″ Thick, 7/8 in Arbor Depressed Center Grinding Wheel
$6.49




